Pierwszy dzień jesieni

Za klimatyczną jesień uważa się okres w roku w którym temperatura powietrza waha się pomiędzy 5, a 15 stopni Celsjusza. Kalendarzowa jesień rozpoczyna się natomiast w okolicach dnia 23 września, kiedy to ma miejsce równonoc jesienna.

Jesień to czas kapryśnej aury i bardziej obfitych niż zwykle opadów deszczu. Jest to ulubiona pora roku wszelkiej maści grzybiarzy, ponieważ jesiennie warunki sprawiają iż grzyby wyrastają w lasach jak grzyby po deszczu.

Polska jesień nazywana jest przez ludzi złotą i kojarzy się przede wszystkim z różnokolorowymi liśćmi spadającymi z drzew oraz wszędobylskimi kasztanami, z których dzieci uwielbiają robić kasztanowe ludziki.

Zarówno dla ludzi, roślin jak i zwierząt jesień jest czasem przygotowania się do zimy. Drzewa zrzucają wszystkie liście i używając terminologii informatycznej, przełączają się w stan hibernacji.

Niektóre zwierzęta, takie jak np. popularny niedźwiedź zapadają w długi sen zimowy, gromadząc odpowiednio wcześniej sporą ilość zapasów tłuszczu.

Dla ludzi z kolei jest to czas zakupu zimowych czapek, butów czy węgla, potrzebnego do ogrzewania domu. Z ziemi wykopuje się także bulwy ziemniaków, które przechowuje się do wiosny.